Çocuklarda multisistem inflamatuar sendrom (MIS-C)

İstanbul Üniversitesi / Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Romatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. DR. Kenan Barut, Covid-19 salgını ile artan MIS-C sendromu hakkında bilgi verdi.

Pandemi başladığı ilk günden itibaren çocukların coronavirus salgınından etkilenmeyeceği veya çok az etkileneceklerine inanılıyordu. Maalesef günümüzde Covid -19  çocukların sağlığını ciddi şekilde etkilemeye başladı.

Konuyla ilgili yayınlanan raporlarda çocuklarda multipl sistem inflamatuar sendromun kısaca MIS-C nin (çoklu sistemli inflamatuar sendrom ) tanısının gün geçtikçe arttığı vurgulanıyor. .

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ABD, CDC), MIS-C hastalığını, kalp, akciğerler, böbrekler, beyin, deri, gözler veya gastrointestinal sistem organları dahil olmak üzere birçok farklı organın etkileneceği bir durum olarak tanımlar. Bulgular çok spesifik değildir ve COVID-19 enfeksiyonundan 3ila 6 hafta sonra ortaya çıktıklarından ciddi bir COVID-19 komplikasyonu olarak kabul edilmektedir. 

Genel olarak çocuklarda MIS-C şüphesi için bazı koşullar gereklidir. Her şeyden önce, çocuğun veya etrafındakilerin aktif COVID-19 ile uyumlu semptomları olmalıdır (temas öyküsü, ateş, kas ağrısı, koku alamama, tat, halsizlik vb.)

Çocuğun MIS-C hastası olması için kendisinin Covid-19 ile enfekte olması gerekmez, etrafındaki enfekte kişiler hastalığı tetiklemek için yeterlidir, bu nedenle tüm ebeveynler ve etrafındaki herkes maske takmalı, sosyal mesafeyi korumalı ve kalabalık  ortamlardan kaçınmalıdır.

Dr. Kenan Kenan Barut 28 Şubat nadir hastalıklar günü 2021 kapsamında FAROMDER’e verdigi bilgilerde ,hemen hemen her gün Cerrahpaşa çocuk yoğun bakım ünitelerinde bir MIS-C (Çocuklarda çoklu sistem iltihabi yanıt sendromu) olgusu bulunduğunu, bu olguların çok ağır seyredebildiğini bazen de kaybettikleri çocukların da olduğunu vurguladı. 

 MIS-C sendromlu hastalar kawasaki gibi tipik semptomlar gösteriyor, bunun dışında farklı olarak multisistemik inflamatuar gibi diğer bütün organları da etkileyen başka bir altyapısı da olduğu gözlemleniyor. Fakat sistemik inflamatuar sendromdan daha ağır ya da kawasaki hastalığından biraz daha hafif bir klinik bulgular gösteren hastalar da hastaneye başvurduktan sonra bu sendromun tanısını alabiliyor. Bu bir spectrum. 

Çocuklarda ateş, bayılma, aşırı yorgunluk, iştahsızlık, karın ağrısı, ishal, bulantı, kusma ,dilde ya da dudaklarda çatlak, yarıklar ve gastrointestinal sistem tutulumu, lenf bezlerinde şişme, el ayaklarda kızarıklık, şişme, soyulma gibi genel bulgularla ortaya çıkar.  Coronavirus geçiren biri ile temastan ( anne , baba, akraba ) veya koronavirüs geçirilmesinden ortalama yaklaşık 3-6 hafta sonra görülür. Ayrıca daha ağır hastalarda kalp tutulumuna bağlı olarak tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, kalp yetersizliği bulguları (nefes darlığı, Ödem, çabuk yorulma, dudaklarda morarma) kalbi besleyen damarlarda genişlemeler, böbrek yetersizliği, havale veya koma gibi ağır belirtiler de görülebilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=ot0y1qDQzDs&ab_channel=FAROMDER

#nadirhastalıklar #raredisease #MIS-C

Loading