Göz tutulumları

Göz doktoru Enes Kesim, ciddi bir göz hastalığı olan üveit hakkında uyarıyor. Işığa duyarlılık, bulanık görme, göz ağrısı, kızarıklık, yüzdürücüler (lekeleri veya gölgeleri görmek), parlama, görme kaybı ve lakrimasyon ilk belirtiler olabilir.
Romatizmal hastalıklar birçok sistemi ve organı, özellikle de kas-iskelet sistemini etkileyebilir.
Göz tutulumu bunlardan biridir. Romatizmal hastalıklar gözdeki tüm dokuları etkileyebilir. Gözü basit ve yüzeyel tutulumdan ciddi görme kaybına kadar geniş bir yelpazede etkileyebilir.
Sjögren sendromunda ve romatoid artritte kuru göz hastalığı sık görülürken, Behçet hastalığında üveit, ankilozan spondilit ve juvenil idiyopatik artrit ciddi görme kaybına neden olabilir.
Oküler hastalıklar, CAPS (Kriyopirin-İlişkili Periyodik Sendrom) ve ADA2 (Adenosin Deaminaz 2) eksikliği gibi nadir genetik hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Her iki hastalıkta görme kaybı, üveit ve optik sinir atrofisi görülebilir.

Işığa duyarlılık, bulanık görme, göz ağrısı, kızarıklık, yüzdürücüler (lekeleri veya gölgeleri görmek), parlama, görme kaybı ve lakrimasyon ilk belirtiler olabilir.
Acil tedavi, kalıcı görme kaybı riski nedeniyle önemlidir.
Üveit ciddi ve acil bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavi kalıcı görsel kaybını önleyebilir. Romatizmal hastalığı olan tüm hastalar, şikayetleri olmasa bile yılda en az bir kez oftalmik muayeneye tabi tutulmalıdır.

Enes Kesim M.D.
dreneskesim@yandex.com

Loading