Anakinra (Kineret)

 

 

 

Anakinra, standart ilaçlar iyi çalışmıyorsa veya kullanılamıyorsa, romatoid artrit tedavisinde kullanılabilen biyolojik bir ilaçtır. Biyolojik bir ilaç, insan tarafından genetik mühendislik teknikleriyle üretilir ve vücutta doğal olarak bulunan bir proteine ​​yakından ilişkilidir. Artritte inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Anakinra, romatoid artrit ve neonatal başlangıç ​​multisistemi inflamatuar hastalığı (NOMID) tedavisinde FDA tarafından onaylanmıştır. FDA onaylı bir endikasyon olmasa da, anakinra bazen sistemik juvenil idiopatik artrit , Yetişkin Başlangıçlı Hala Hastalığı,gut , kalsiyum pirofosfat biriktirme (eski adı Pseudogout), Behçet Hastalığı, ankilozan spondilit, üveit ve diğer oto-enflamatuvar sendromlar için kullanılır.

Nasıl Alınır

Romatoid artrit için, standart doz cilt altında enjekte edilen günde 100 mg’dır.Yenidoğanda başlangıçlı multisistem inflamatuvar hastalık (NOMID) ve diğer oto-enflamatuvar hastalıklı çocuklarda doz, hasta ağırlığı için ayarlanır. Çocuklarda başlangıç ​​dozu günlük 1-2mg / kg’dır. Böbrek fonksiyonlarında azalma olan hastalarda doz her gün alınabilir. Anakinra tek başına etkindir. Romatoid artrit durumunda, anakinra metotreksatla birlikte alınabilir.

Anakinra bir buzdolabında saklanmalı ve kullanılmadan önce oda sıcaklığına ısıtılmalıdır. Bir hemşire veya doktor hastalara kendilerine enjeksiyonları nasıl yapacaklarını öğretebilir. Enjeksiyonların nasıl yapılacağını öğrenmek için genellikle bir eş veya arkadaş getirmek için yardımcı olur. Uyluk veya karın önüne Anakinra enjekte edilebilir. Enjeksiyon yerleri, aynı alan tekrar tekrar kullanılmayacak şekilde döndürülmelidir.

Anakinra semptomlarını romatoid artritli klinik çalışmalarda dört altı hafta rahatladı. Yenidoğanda başlangıçlı çok sistemli inflamatuar hastalık, sistemik juvenil idiopatik artrit, Yetişkin Başlangıçlı Still Hastalığı, gut ve diğer oto-enflamatuvar bozukluklarda, anakinra semptomları saatler içinde rahatlatmaya başlayabilir.

Yan etkiler

En yaygın yan etkiler kızarıklık, kaşıntı, kızarıklık ve ağrı gibi enjeksiyon yer reaksiyonlarıdır. Yırtma ya da kanama da ortaya çıkabilir, ancak nadirdir. Bu etkiler genellikle 1-2 hafta sonra durur. Baş ağrısı ve düşük beyaz küre sayısı da ortaya çıkabilir, ancak bunlar çok seyrek görülür. Anakinra gibi biyolojik maddeler enfeksiyon riskini artırabilir. Periyodik kan testleri ve bir doktor tarafından enfeksiyonun izlenmesi ile emniyetleri arttırılabilir. Anakinra kullanan hastalar, ateş veya diğer enfeksiyon belirtileri gelişirse derhal doktorlarını bilgilendirmelidirler.

Anakinra’nın diğer ilaçlarla olan etkileşimi bilinmiyor. Anakinra, etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira), infliximab (Remicade), certolizumab (Cimzia), golimumab (Simponi) , abatacept (Orencia) veya tocilizumab (Actemra) gibi diğer biyolojik maddelerle aynı anda kullanılmamalıdır. , veya Rituximab (Rituxan ve MabThera) Bu, tüm biyologların enfeksiyon riskini arttırması nedeniyle oluşur.

Doktoruna söyle

Anakinra, iltihaba neden olan patikalardan birini engeller. Bu yol da enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılır. İyi hissetmiyorsanız, enfeksiyonunuz olduğundan dolayı doktorunuza bildirmelisiniz. Gerekirse doktorunuz anakinra tedavisini durdurabilir ve antibiyotik başlatabilir.

Anakinra alan hastalar, influenza aşısının belirli formları, zona ve sarı humma gibi canlı aşıları almamalıdır. Lütfen önceden doktorunuza danışın.

Alexei Grom, MD ve Stacy Ardoin,

Bu bilgi sadece genel eğitim amaçlı verilmektedir. Bireyler tıbbi veya sağlık durumunun profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavisi için nitelikli bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

[/highlight]

 

Loading