Kolsişin

Colchicum autumnale (güz çiğdemi/acı çiğdem)

Kolsişin atakların tekrarlanmasının ve amiloidoz gelişiminin engellenmesinde etkilidir. Sadece ataklar sırasında kullanmak faydasızdır. Sürekli, yeterli dozda ve düzenli alındığında yararlıdır. Tedavi ömür boyu sürer.

yan etkileri: doza bağlıdır. yüksek dozda alındığında karın ağrısı,  bulantı kusma, ishal, karaciğer enzimleriğnde yükselme yapabilir. Kemik iliğinde baskılama nadirdir. Erkeklerde geçici sperm sayısında ve hareketliliğinde azalma yapabilir.

kolsişin kısırlık yapar mı: ailevi akdeniz ateşine bağlı gelişen kısırlık oranını azaltır. Bunlar da ataklar sebebiyle karın içinde iltihap ve amiloidoz nedeniyle gelişen yapışıklıklar sonucu olurlar, kolsişin bunların oluşmasını engeller. Nadiren sperm sayı ve hareketliliğinde azalma yapabilir. Tedaviye kısa süre ara vermekle düzelir.

Gebelik ve emzirme döneminde de güvenle kullanılır.

Çocukların erişemediği bir yerde saklayın, ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyin ya da dozu azaltmayın.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

 

 

Loading