Mevalonat kinaz eksikliği (HIDS/MVA)

Mevalonat kinaz eksikliği, tipik olarak çocukluk çağında başlayan tekrarlayan ateş atakları ile karakterize bir durumdur. Her ateş atağı yaklaşık 3 ila 6 gün sürer ve atakların sıklığı kişiden kişiye değişir. Ateş, çocukluk döneminde yılda 25 defaya kadar daha sık görülür, ancak ataklar yaşla birlikte daha az görülür.
Mevalonat kinaz eksikliğinin ek belirtileri ve semptomları vardır ve şiddeti hastalığın türüne bağlıdır. İki tip mevalonat kinaz eksikliği vardır: Hiperimmünoglobulinemi D sendromu (HIDS) adı verilen daha az ciddi bir tip ve Mevalonik Asidüri (MVA) olarak adlandırılan daha şiddetli bir tip.
Ateş atakları sırasında HIDS’li kişilerde genellikle lenf nodu (lenfadenopati), karın ağrısı, eklem ağrısı, ishal, döküntüler ve baş ağrısı görülür. Bazen ağız çevresinde aft adı verilen ağrılı yaralar vardır. Kadınlarda, bunlar vajina çevresinde de ortaya çıkabilir. Nadir durumlarda, HIDS’li insanlar böbreklerde böbrek yetmezliğine yol açabilecek bir protein birikmesi (amiloidoz) geliştirir. HIDS’li kişilerde ateş atakları aşılar, cerrahi, yaralanmalar veya stres ile tetiklenebilir. HIDS hastalarının çoğunda kanlarında immünoglobulin D (IgD) ve immünoglobulin A (IgA) adı verilen anormal derecede yüksek bağışıklık sistemi proteinleri bulunur. HIDS’li bazı kişilerin neden yüksek IgD ve IgA seviyelerine sahip olduğu ve bazılarının neden olmadığı açık değildir. Bu immünoglobulinlerin yüksek seviyeleri herhangi bir belirti veya semptomlara neden gibi görünmemektedir. HIDS’li kişilerin ateş atakları arasındaki durumun belirtileri ve semptomları yoktur ve genellikle normal bir yaşam beklentisine sahiptir.
MVA’lı insanlar sadece ateş görünümü sırasında değil, her zaman hastalığın belirtileri ve semptomlarına sahiptir. Etkilenen çocukların gelişimsel gecikmeleri, hareket ve denge sorunları (ataksi), tekrarlayan nöbetler (epilepsi), ilerleyici görme sorunları ve kilo alma ve beklenen oranda büyümeme (gelişememe) vardır. MVA’lı insanlar genellikle alışılmadık derecede küçük, uzun bir kafaya sahiptir. Çocukluk veya ergenlik döneminde, etkilenen insanlar aşağıdaki gibi göz problemleri geliştirebilir: B. Göz iltihabı (üveit), gözün beyaz kısmında mavi bir renk tonu (mavi sklera), görme kaybına neden olan retinitis pigmentosa adı verilen bir göz hastalığı veya göz merceğinin bulanıklaşması (katarakt). Etkilenen yetişkinler kısa boylu olabilir ve daha sonra yaşamda kas zayıflığı (miyopati) geliştirebilir. Ateş atakları sırasında, MVA’lı insanlar karaciğer ve dalak (hepatosplenomegali), lenfadenopati, karın ağrısı, ishal ve döküntüleri genişletmiş olabilir. Çeşitli problemlerden ciddi şekilde etkilenen MVA’lı çocuklar sadece erken çocukluk döneminde yaşayabilirler. Kolayca etkilenen insanlar normal bir yaşam beklentisine sahip olabilir.
NEDENLERİ;
MVK genindeki mutasyonlar mevalonat kinaz eksikliğine neden olur. MVK geni, mevalonat kinaz enzimini yapmak için talimatlar sağlar. Bu enzim, daha sonra steroid hormonlarına ve safra asitlerine dönüştürülen kolesterol üretiminde rol oynar. Normal gelişim ve üreme için steroid hormonlara ihtiyaç vardır ve safra asitleri yağları sindirmek için kullanılır. Mevalonat kinaz ayrıca hücre büyümesi, hücre olgunlaşması (farklılaşma), hücre yapısının oluşumu (hücre iskeleti), gen aktivitesi (ekspresyon) ve protein üretimi ve modifikasyonu gibi belirli hücre fonksiyonları için gerekli olan diğer maddelerin üretimine de yardımcı olur.
Mevalonat kinaz eksikliğine neden olan çoğu MVK gen mutasyonu, kararsız olan ve yanlış üç boyutlu bir forma katlanan bir enzimle sonuçlanır, bu da mevalonat kinaz enzim aktivitesinde bir azalmaya neden olur. Bu mevalonat kinaz aktivitesi eksikliğine (eksikliğine) rağmen, mevalonat kinaz eksikliği olan insanlar tipik olarak normal kolesterol, steroid hormonları ve safra asitleri üretimine sahiptir.
Mevalonat kinaz aktivitesinin eksikliğinin bu durumun belirti ve semptomlarına nasıl neden olduğu belirsizdir. Bazı araştırmacılar, özelliklerin, normal olarak mevalonat kinazın etki ettiği madde olan mevalonik asit birikiminden kaynaklandığına inanmaktadır. Diğer araştırmacılar, belirli hücre fonksiyonları için gerekli olanlar gibi mevalonik asitten yapılan maddelerin eksikliğinin ateş ataklarına ve bu durumun diğer özelliklerine neden olduğuna inanmaktadır.
Enzim eksikliğinin şiddeti, hastalığın şiddetini belirler. Normal mevalonat kinaz aktivitesinin yaklaşık yüzde 1 ila 20’sine sahip kişiler tipik olarak HIDS geliştirir.
Normal enzim aktivitesinin yüzde 1’inden daha azında insanlar genellikle MVA geliştirir.
Kaynaklar https://omim.org/entry/260920?fbclid=IwAR3RHGKu2x90QlZw6COoa_93hKjqFlVrBY3atUEUJyy8bbslldR2ZPLjsEU

https://omim.org/entry/610377?fbclid=IwAR19GAt2w3dReQKVdKjaP6dAVAlx4XjcBrgIwPxcQC_7mQ0Swg22KsV23iQ

https://ghr.nlm.nih.gov/gene/MVK?fbclid=IwAR3fp4f9xoKvXLAINhhWQncHMhOeYbOw9UowWfNNYZ0ua7X0rIoFLwx8kqo

Loading